İstanbul Yavuz Sultan Selim Camii ve Türbesi Hakkında Bilgi (Tarihi, Özellikleri, Nerede)

İstanbul’da Tarihi Yarımada‘nın yedi tepesinden birinde bulunan Yavuz Sultan Selim Camii özgün yapısıyla birlikte güzel bir Haliç manzarasına sahip olan bir yapı. Caminin bir tarafının Çukurbostan denilen açık su haznesi, diğer tarafının ise Haliç’in dik yamaçları olması, yapıyı çeşitli noktalardan görünür kılıyor.

Yavuz Sultan Selim Türbesi‘ni de içinde bulunduran külliye Sultan Selim adına vefatından sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış. Haliç’e en yakın olan tepede bulunan yapı, sade yapısı ve manzarasıyla İstanbul’da tarihi camiler arasında ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

1. Yavuz Sultan Selim Camii Hakkında Bilgi

Yavuz Sultan Selim Türbesi

Yavuz Sultan Selim Camii Taç Kapısı

Caminin ilk olarak yapımı Sultan Selim tarafından istenilmiş ancak vefatı sonrası Kanuni tarafından yaptırılmış. Ancak Kanuni babasına hürmeten camiyi yaptıran olarak kitabeye kendi yerine babasının adını yazdırmış.

Yapının mimarının bir kısım yerlerde Mimar Sinan olduğu belirtilse de bu bilgi doğru değil. Zira Mimar Sinan caminin yapım tarihinde mimarlık görevine daha başlamamış. Külliyenin mimarı kaynaklarda net olarak belirtilmese de o tarihte mimarbaşı olan Acem Ali olduğu düşünülmekte.

Külliye yapısında camiye bitişik iki tabhane(misafirhane), türbeler ve mektep bulunmaktadır. Yapının batı tarafında Bizans devrinde açık su haznesi olarak kullanılan bir sarnıç yer alıyor.

2. Yavuz Sultan Selim Türbesi

Yavuz Sultan Selim Türbesi Ziyaret Saatleri

Yavuz Sultan Selim Türbesi

Yavuz Sultan Selim Camii’nin kıble tarafında 4 adet türbe bulunuyor. Bunlardan en baş tarafta bulunanı Yavuz Sultan Selim’in kabrinin bulunduğu türbe yer alır. Türbe girişinde 4 renkli sütunun taşıdığı 5 kemerli bir revak bulunuyor.

Türbenin revaklı girişinin sağ ve sol kısımlarında sarı rengin hakim olduğu büyük ve güzel çini panolar bulunuyor. Sağ taraftaki çini pano üzerinde türbenin Kanuni‘nin emriyle 1522 yılında yaptırıldığına dair kitabe var. Türbenin içinde sadece Yavuz Sultan Selim‘in heybetli sandukası bulunuyor.

Yavuz Sultan Selim Türbesi Ziyaret Saatleri

Yavuz Sultan Selim Türbesi İçi

Sandukanın üzerinde kavuk ve cam vitrin içinde özenle restore edilip 2017 yılında yerine konulan Yavuz Sultan Selim’in kaftanı yer alır. Bu kaftanın özelliği Sultan Selim’in Mısır seferinde iken hocası Kemalpaşazade’nin atının ayağından sıçrayan çamur ile kirlenmesi. Sultan Selim’in “Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur, bizim için süstür, şereftir. Öldüğümde üstüme örtün” şeklindeki vasiyeti gereği kaftan sandukanın üzerine konulmuş.

Yavuz Sultan Selim Türbesi ziyaret saatleri Pazartesi günleri hariç sabah 09:00 ile öğleden sonra 17:00 arasında gerçekleştiriliyor.

Caminin türbe alanı içerisinde Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Sultan‘ın türbesi, yan tarafında ise şehzadeler türbesi bulunur. En doğu tarafında ise 1861 yılında vefat eden 31. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit‘in türbesi bulunuyor. Sultan Abdülmecit’in kendi yaptırdığı camiler yerine Sultan Selim’e olan saygısı nedeniyle buraya defnedilmeyi vasiyet etmiş.

3. Yavuz Sultan Selim Camii Özellikleri

Yavuz Sultan Selim Türbesi

Yavuz Sultan Selim Camii İç Avlusu

Yavuz Sultan Selim Camii plan olarak Edirne Beyazıt Camii‘ne benziyor. Yapının doğu ve batı tarafında dörder odalı tabhane(misafirhane) bulunuyor. Yavuz Sultan Selim Camisi, cami ile tabhanenin bir bütün halinde yapıldığı son cami örneğidir.

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan dış avludan Haliç’in güzelliğini izleyebilirsiniz. Buradan Haliç tarafında Kasımpaşa ve ilerisini izleyebileceğiniz gibi Süleymaniye Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Eminönü Camii‘de görülebilmekte.

Yavuz Sultan Selim Camii Tarihi

Yavuz Sultan Selim Camii Haliç Manzarası

Caminin şadırvanlı iç avlusunun etrafı 18 sütun üzerine oturtulmuş 22 kubbe ile örtülü revakla çevrili. İç avluda bulunan mermer ana giriş kapısı üzerindeki süslemeler oldukça güzel. Bu kapının üzerinde caminin Arapça kitabesi bulunuyor. Caminin iki minaresinin şerefelerinin alt taraflarında kırmızı taştan yapılan ters lale figürleri dikkat çekici.

3. Yavuz Sultan Selim Camii İçi

Yavuz Sultan Selim Camii Tarihi

Yavuz Sultan Selim Camii İçi

24.5 metrelik bir çapa sahip Yavuz Sultan Selim Camii’nin kubbesi İstanbul’daki tarihi camiler arasında kubbesi en geniş olanlardan. Ancak tüm mekana hakim olacak şekilde yapılan kubbenin zeminden yüksekliğinin az olması etkisini azaltıyor.

Büyük kubbenin ağırlığı duvarlara gömülmüş olan kemerlere dağıtılmış. Cami içinde kubbeyi destekleyecek sütunlar bulunmadığı gibi yan mahfiller de yapılmamış. Bu şekilde cami içinde büyük bir mekan havası oluşturulmuştur.

Yavuz Sultan Selim Camii’nin içi diğer tarihi camilere göre oldukça sade. Taştan duvarlarında sıva bulunmadığından çini veya kalem işi süsleme bulunmuyor. Süsleme olarak sadece caminin alt pencerelerinin kemer aynalarında çini panolar bulunuyor.

Caminin mermer mihrabı ve minberi güzel süslemelere sahip. Cami içinde sağ arka tarafta müezzin mahfili, sol ön tarafta ise padişahların namaz kılması için hünkar mahfili bulunuyor.

5. Yavuz Sultan Selim Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yavuz Sultan Selim Camii Tarihi

Yavuz Sultan Selim Camii Dış Avlu

Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi, Fatih ilçesi Balat Mahallesinde Yavuz Selim Caddesi üzerinde Haliç’e yakın bir tepede bulunuyor. Fatih Camii Yavuz Sultan Selim Camii’ne en yakın konumda bulunan tarihi yapılardan. Bunun yanı sıra Hırka-i Şerif Camii ve ve Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii yapıya yakın görülmesi gereken yerler.

Yavuz Sultan Selim Camii sabah namazı ile ibadete açılmakta, yatsı namazından sonra kapatılmakta. Cami ziyaretlerinde aynı zamanda ibadette yapıldığından, ziyaretçilerin giyim tarzlarına dikkat etmeleri gerekmekte.

Yapının bulunduğu yere ulaşmak için toplu taşıma araçlarından sadece otobüsten faydalanabilirsiniz. Ancak otobüs kullanarak bile yapının bulunduğu yerin yakınına ulaşabiliyorsunuz. Eminönü‘nden kalkan ve Fevzi Paşa Caddesi güzergahını kullanan otobüsleri kullanabilirsiniz. Yine Edirnekapı‘dan aynı caddeyi kullanan otobüsleri kullanarak Yavuz Selim durağında inip Yavuz Selim Caddesi boyunca 10-15 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Bir diğer alternatif güzergah ise Eminönü-Eyüp arasında bulunan bulvarı kullanan otobüslere binerek Ayakapısı durağında inmek. Buradan yokuş çıkarak gerçekleştireceğiniz 10-15 dakikalık bir yürüyüş ile yine yapıya ulaşabilirsiniz.

Yavuz Sultan Selim Camii’ne aşağıda yer alan harita üzerindeki konumu tıklayarak da nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kaynakça:

fatih.gov.tr/sultan-selim-camii

istanbulkulturturizm.gov.tr/sultan-selim-kulliyesi

islamansiklopedisi.org.tr/sultan-selim-camii-ve-kulliyesi