İstanbul’da gezmeyi seviyoruz ve gezmek istediğimiz yerler ile ilgili araştırma yaparken de internet sayfalarında kaybolup gidiyoruz. İstanbul’da gezilecek yerler ile ilgili doğru bilgilere herkesin rahatlıkla ulaşabilmesi için bu blog üzerinden sizlere hizmet vermeye karar verdim.

Bizans’a ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan bu kadim şehir tarihi eserler ile dolu. Bu nedenle İstanbul ile ilgili yazılmış birçok gezi yazıları mevcut. Bunu güzel bir şekilde yapanların yanında hazır bilgileri yapıştırıp verenlerde yok değil.

Ben özellikle bu blog üzerinden sizlere hazır, kulaktan dolma bilgileri vermek yerine, doğru bilgileri sunabilmeyi amaçladım. Hikayeleri herkes seviyor, özellikle de içinde aşk geçen. Ama bunun bir sorumluluğunun da olduğunu unutmamak lazım. Bunun için ben yazdığım yazılar ile ilgili akademik makalelerde araştırma yapmamın yanında Mimar Sinan’ın Sai Mustafa Çelebiye yazdırdığı “Yapılar Kitabı” ve Hüseyin Ayvansarayi’nin “Hadîkatü’l-cevâmi” gibi eserleri de temin ederek okudum. Bu kaynaklardan derlediğim bilgileri de basit, anlaşılır bir şekilde sunmaya çalıştım.

Yazdığım yazılarda eserlerin yapılış amacı, tarihi, mimari özellikleri ve ulaşımı konusunda bilgiler vermeye çalıştım. Sizlere faydalı olmasını umuyorum.