Fatih Camii ve Fatih Sultan Mehmet Türbesi Hakkında Bilgi (Tarihi, Özellikleri, Hikayesi, Nerede)

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Fatih Camii‘nin ilk hali maalesef günümüze ulaşamamış. 1766 yılında yaşanan depremde kullanılamaz hale gelen yapı,  Sultan III. Mustafa tarafından 1767 yılında ilk halinden tamamen farklı bir şekilde Mimar Mehmed Tahir Ağa‘ya yeniden yaptırılmış.

İlk halinden farklı da olsa Fatih Camii heybetli ve huzur veren yapısıyla insanları kendine hayran bırakmakta. Yapı topluluğu içinde Fatih Sultan Mehmet Türbesi‘ni de bulunduran Fatih Külliyesi ise İstanbul’da yapılan külliyelerin en büyüğü.

1. Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Camii ve Külliyesi Hünkar Köşkü

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra ilim ve irfan merkezi olması için büyük bir cami ve külliye yaptırmak istemiş. Bunun için yer olarak da İstanbul’un kurucusu olduğuna ve şehre ismini verdiğine inanılan Konstantin‘in, İstanbul’da ilk inşa ettirdiği Hristiyan mabedi olan Havariyun(Havariler) Kilisesi’nin kalıntılarının bulunduğu yeri seçmiş.

1463-1470 yılları arasında yapımı tamamlanan ilk Fatih Camii’nin mimarı Osmanlı mimarlık tarihinde Atik Sinan veya Azadlı Sinan olarak bilinen Sinâneddin Yûsuf bin Abdullah.

Evliya Çelebi‘nin Seyahatnamesi’nde geçtiğine göre caminin mimarı, yapının depremlere dayanabilmesi için sütunlarını kısa tutmuş. Sütunların kısa tutulması nedeniyle kubbesinin Ayasofya‘dan daha alçak olduğunu gören Fatih ise bu duruma öfkelenmiş ve mimarın ellerini kestirmiş. Mimar ise Fatih’i kadıya şikayet etmiş, ve Kadı Fatih’i haksız bularak kısas uygulanmasına karar vermiş. Ancak Mimar 20 akçe karşılığında bu hakkından vazgeçmiş.

İstanbul’daki külliyelerin en büyüğü Fatih Külliyesi‘nden günümüze 8 medrese ve kütüphane ulaşabilmiş. “Sahn-ı Seman” olarak adlandırılan medreselerde dönemin en kaliteli eğitimi veriliyormuş.

2. Fatih Sultan Mehmet Türbesi Hakkında Bilgi

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmet Türbesi (Fatih Camii)

Fatih Sultan Mehmet Türbesi, caminin kıble tarafında yer alan ve dış avludan girilebilen alanda bulunuyor. Türbe, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a defnedilen ilk padişah olması sebebiyle, İstanbul’da yapılan ilk padişah türbesi olma özelliğini taşır.

Fatih Sultan Mehmet Türbesi hangi camide? Fatih Sultan Mehmet’in türbesi kendi yaptırdığı cami olan Fatih Camii’nin hazire alanı içinde bulunmakta.

1766 yılında depremde, 1782 yılında ise yangında tamamen zarar görmüş.  Daha sonra yapılan tamiratlar ve eklemeler ile türbe ilk halinden farklı olarak batı tarzı barok özellikler taşıyan bir yapı olmuş.

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmet Türbesi İçi (Fatih Camii)

1766 yılında meydana gelen deprem sonrasında caminin mihrap duvarının yeniden yapılmasıyla türbenin yerinin değiştiği, mezarın cami mihrabının altında kaldığına dair rivayetler bulunmakta. Bu iddiaya göre mezar, türbeden caminin mihrabı altına kadar uzanan bir dehlizin sonundaki bir yer alıyor. Bu dehlizin daha önce aynı yerde bulunan kilise kalıntılarından kaldığı düşünülmekte.

Fatih Sultan Mehmet Türbesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile öğleden sonra 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir.

Caminin türbe alanı içerisinde Fatih Sultan Mehmet Türbesi haricinde, eşi Gülbahar Hatun’un Türbesi, II. Mahmut’un annesi Nakşidil Sultan Türbesi ve Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın Türbesi bulunuyor.

3. Fatih Camii Özellikleri

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Camii İç Avlusu

Fatih Camii’nin Fevzi Paşa Caddesi tarafında bulunan minaresinin kürsü kısmında bulunan taşa işlenmiş güneş saati ziyaretçilerin ilgisini çeken eserlerden. Ali Kuşçu tarafından yapıldığı tahmin edilen Fatih Külliyesi’ndeki güneş saati tarihi camilerde rastlanan en güzel örneklerden.

Fatih Camii’nin bir diğer özelliklerinden biri de içinde su kuyusu bulunması. Camiye Fevzi Paşa Caddesi’nin bulunduğu batı tarafından girdiğinizde hemen sol tarafınızda zamanında su kuyusu olarak açılan, günümüzde su içme imkanın olduğu ufak bir çeşme bulunuyor.

İç avlunun ana giriş kapısının yanında etrafı duvar ve demir şebeke ile çevrili alan, Osmanlı döneminde yangın havuzu olarak kullanılmış. 1825 yılında II. Mahmud tarafından yaptırılan havuz, şehirde meydana gelen yangınlara hızlı müdahale etmek için yapılmış. Üzerinde II. Mahmud’un tuğrasının bulunduğu kapı, mermer işlemeciliği ve süslemeleriyle Osmanlı’nın yaptığı en basit eserde dahi nasıl bir zarafet gösterdiğini ortaya koymakta.

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Camii İçi

Caminin müezzin mahfilinde bulunan tablo dikkatli ziyaretçilerin ilgisini çeken eserlerden. Bu tablo son Şeyhu’l-İslâm olarak görev yapanlardan Mustafa Sabri Bey’e damadı tarafından ithafen yapılmış. Tabloda Mekke, Medine, Tren yolu ve Dünya haritası silueti bulunuyor.

Cami ikinci inşa döneminde Şehzade Camii‘nin planının genişletilmiş hali kullanılmış.  26 metre çapındaki Fatih Camii’nin kubbesi 4 büyük fil ayağı üzerine oturtulmuş.

18 sütun üzerine oturtulmuş 22 kubbe ile örtülü revakla çevrili iç avlu genel olarak caminin ilk halinden kalma. İstanbul’daki tarihi camiler arasında ilk yapılan iç avlu olma özelliğiyle Fatih Camii’nin iç avlusu kendinden sonra yapılan camilere örnek olmuş.

Caminin ikinci yapılışı sırasında sol üst tarafta padişahın namaz kılması için ayrılan hünkar mahfiline geçişte kullanılmak üzere bir hünkar kasrı yapılmış. Hünkar kasrına caminin dışından rampalı bir çıkış bulunmakta.

4. Fatih Camii Tarihi

Fatih Camii Hakkında Bilgiler

Fatih Külliyesi Türbeler

1463 tarihinde yapımına başlanan ilk Fatih Camii, 7 senelik bir yapım süreci sonrası 1470 tarihinde tamamlanmış. Ancak ilk inşa edilen cami İstanbul’da çeşitli dönemlerde meydana gelen depremler sonucunda ağır hasarlar alması nedeniyle günümüze ulaşamamış.

İlk olarak 1509 depreminde zarar gören yapının 1557 ve 1754 depremlerinde gördüğü ağır hasarlar yapılan tamiratlar ile giderilmiş. Ancak 1766 yılında meydana gelen depremde Eyüp Sultan Camii ve Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii gibi ağır hasar görmüş ve büyük kubbesi çökmüş, minarelerinin şerefelerinden yukarıları da yıkılmış.

Bu nedenle cami Sultan III. Mustafa tarafından 1767 yılında ilk halinden tamamen farklı bir şekilde Mimar Mehmed Tahir Ağa‘ya yeniden yaptırılmış ve günümüzdeki halini almış. Caminin ilk halinden günümüze ulaşanlar ise iç avlunun taç kapısı ve şadırvanıdır.

5. Fatih Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Camii Ziyaret

Fatih Camii ve Külliyesi, adını verdiği Fatih ilçesi Fevzi Paşa Caddesi üzerinde, Edirnekapı ile Saraçhane arasında arasında bir konumda bulunuyor. Fatih Külliyesi’ne yakın konumda ziyaret edebileceğiniz Yavuz Sultan Selim Camii ve Hırka-i Şerif Camii bulunmakta.

Fatih Camii sabah namazı ile ibadete açılmakta, yatsı namazından sonra kapatılmaktadır. Cami ziyaretlerinde aynı zamanda ibadette yapıldığından, ziyaretçilerin giyim tarzlarına dikkat etmeleri gerekmekte.

Yapının bulunduğu yere ulaşmak için toplu taşıma araçlarından en uygun olanı otobüs kullanmak. Eminönü‘nden kalkan ve Fevzi Paşa Caddesi güzergahını kullanan otobüsleri kullanabileceğiniz gibi, Edirnekapı‘dan aynı caddeyi kullanan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Metrobüs hattını kullanarak ulaşmak için ise Edirnekapı’da indikten sonra, Fevzi Paşa Caddesi’ni güzergahını kullanan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Metro ile ulaşmak için ise Yenikapı-Kirazlı metro hattında Vatan-Emniyet durağında indikten sonra, Akşemsettin Caddesini takip ederek 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Fatih Külliyesi’ne aşağıda yer alan harita üzerindeki konumu tıklayarak da nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kaynakça:

istanbulkulturturizm.gov.tr/fatih-kulliyesi

fatih.gov.tr/fatih-camii