Yıldız Hamidiye Camii ve Yıldız Saat Kulesi Hakkında Bilgi (Tarihçesi, Mimarisi, Nerede)

Yıldız Sarayı’nın girişinde bulunan yola girdiğinizde önce Yıldız Saat Kulesi, arkasında bulunan avluda ise İstanbul’daki tarihi camiler arasında her yönüyle farklılık arz eden Yıldız Hamidiye Camii ile karşılaşırsınız.

Halk arasında Yıldız Camii olarak da bilinen yapı, II. Abülhamit tarafından Cuma selamlıklarında kullanılmak için yaptırılmış. Yıldız Hamidiye Camii, avlusunda bulunan saat kulesi ve kendini görenlere hayran bırakan ahşap ve kalem işi süslemeleri ile tarihi camiler arasında görülmesi gereken yerlerden.

1-Yıldız Hamidiye Camii Hakkında Bilgi

Yıldız Camii

Yıldız Hamidiye Camii Taç Kapı Girişi

II. Abdülhamit 1876 yılında tahta çıktığında bir süre Dolmabahçe Sarayı’nda kalmış, ardından Yıldız Sarayı’na yerleşmiş. Güvenlik nedeniyle saraydan uzaklaşmamak için Cuma selamlığında kullanılmak üzere Yıldız Sarayı’nın girişine bir cami yapılmasını istemiş.

Yıldız Hamidiye Camii mimari türünün son örneği olduğu gibi, Osmanlı’da sultanların ve ailelerinin yaptırdığı selatin camilerinin de sonuncusudur.

Yıldız Hamidiye Camii mimarı olarak birçok yazıda Sarkis Balyan’ın ismi geçiyor. Ancak asıl mimarın Nikolaki Kalfa olarak bilinen, Nikolaidis Jelpuylo isimli bir Rum olduğu da belirtilmekte.

2-Yıldız Hamidiye Camii Tarihçesi

Yıldız Camii

Yıldız Hamidiye Camii İçi

Yapımına 1881 yılında başlanan cami 1885 yılında ibadete açılmış. Yıldız Camii  ibadet açıldıktan sonra II. Abdülhamit’in saltanatının bitimine kadar gösterişli Cuma selamlıklarına sahne olmuş.

Cami II. Abdülhamit’e yönelik bir suikast girişimine de tanıklık etmiş. 21 Temmuz 1905 tarihinde Ermeni komitacılar tarafında Cuma namazı çıkışında II. Abdülhamit’e karşı bombalı bir suikast düzenlemiş. Meydana gelen patlama sonrasında alanda bulunan 26 kişi hayatını kaybederken, 58 kişi yaralanmış. II. Abdülhamit’in cami çıkışında Şeyhülislam ile normalden daha fazla sohbet etmesi, kendisini saldırıdan kurtarmış.

3-Yıldız Hamidiye Camii Özellikleri

Yıldız Hamidiye Camii Nerede

Yıldız Hamidiye Camii Minber ve Mihrabı

Yıldız Camii’nin avlusuna saray girişlerini andıran bir kapıdan giriliyor. Caminin ana giriş kapısı ise taç tepecikli. Girişin en üst noktasında bulunan taç altında Nisa Suresi’nin 103. ayeti yazılı. Bu ayetin altında ise II. Abdülhamit’in tuğrası bulunuyor.

Dikdörtgen planlı caminin ana ibadet alanında ortada bulunan kubbe, iç mekanda geleneksel Osmanlı mimarisinden farklı bir şekilde mihraptan uzak, girişe yakın bir şekilde yerleştirilmiş. Tavan, kubbe, mihrap, duvar ve maksureler, caminin sarayla ilgilisini algılatan yoğunlukta süslemeler ile kaplı.

Yıldız Hamidiye Camii Nerede

Yıldız Hamidiye Camii Kubbesi

Caminin kubbe süslemelerinde eşine pek rastlanmayan, mavi zemin üzerine yıldız işlemeler, baktığınızda gökyüzünü andıracak bir güzellik seyrettiriyor. Kubbenin göbeğinde Necm Suresi’nin ilk üç ayeti, tavan ile duvarın birleştiği kuşakta ise Mülk Suresi’nin tamamı yazılı.

II. Abdülhamid’in ahşap işçiliği ile ilgilendiği ve Yıldız Sarayı’ndaki marangozhanesinde çeşitli eşyalar yaptığı biliniyor. Yıldız Hamidiye Camii’nin hünkar mahfilinin sedir ağacından yapılan, cami içinde sağ ve sol taraflarda görülebilen kafeslerin II. Abdülhamit’in el işçiliği ile üretilmiş.

Kubbenin ortasında zemine doğru uzanan kristal avize dönemin Alman imparatoru veya şansölyesi tarafından hediye edilmiş.

Caminin içinde her pencere arasında gül kurusu zemin üzerinde mavi desenle süslenmiş, abanoz üzerine sedef oyma ile altın yaldız kaplamalı Allah (c.c), Hz. Muhammed (sav), Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.a.) adlarının yazılı olduğu ve eşine az rastlanır güzellikte levhalar bulunuyor.

4-Yıldız Hamidiye Camii Mimarisi

Yıldız Hamidiye Camii Nerede

Yıldız Hamidiye Camii Akşam Görünüm

Yıldız Hamidiye Camii’nin mimarisi bir köşk, hatta saray mimarisini andırmakta. Camii plan şeması ve dekorasyonu ile son dönem Osmanlı mimarisinde eşi olmayan bir yapı. Yıldız Camii diğer sultan camilerinden farklı olarak tek minareye sahip.

Caminin ana ibadet alanının sağ ve sol üst taraflarında padişahın namaz kılması için yapılan hünkar mahfili bulunuyor. Caminin tek kubbesi dönemin batı mimari anlayışını yansıtan 4 kolon üzerine oturtulmuş. Ahşap süslemelerin ağırlıkta olduğu yapı için sadece minber, mihrap ve vaaz kürsüsü mermerden yapılmış.

5-Yıldız Saat Kulesi

Yıldız Hamidiye Camii Nerede

Yıldız Saat Kulesi

Yıldız Saat Kulesi, caminin ibadete açılmasından 5 yıl sonra, 1890 yılında yapılmış. 20 metre yüksekliğinde incelen bir formda yapılan üç katlı kulenin üstü taş bir kubbeyle örtülü. Taştan kubbenin üstünde ise altın yaldızlı bir yön gösterici ve rüzgar gülü bulunuyor.

Kulenin ikinci katında barometre, üçüncü katında ise saat kadranı bulunuyor. Kulenin mimarının Sarkis Balyan olduğu belirtilmekte.

6-Yıldız Hamidiye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yıldız Hamidiye Camii Nerede

Yıldız Hamidiye Camii Avlusu

Yıldız Camii Beşiktaş ilçesinde, Barbaros Bulvarı’nın yanında bulunan Yahya Kemal Parkı’nın arka tarafında bulunuyor. Konum itibariyle Beşiktaş Meydanı ve Zincirlikuyu Köprüsü’ne yakın. Cami sabah namazı ile ibadete açılmakta, yatsı namazından sonra kapatılmakta.

Yapıya yakın bir konumda bulunan Yıldız Müzesi, Yahya Efendi Türbesi, Ortaköy Camii ve Dolmabahçe Müzesi görülmesi gereken yerlerden.

Yapının yakınından toplu taşıma araçlarından sadece otobüs geçse de, Beşiktaş Meydanı ve Zincirlikuyu Köprüsü’ne yakın olması ulaşım için çeşitli alternatifler sunmakta.

Metrobüs ile Zincirlikuyu durağından indikten sonra Beşiktaş Meydanı tarafına giden otobüslere binip, Yıldız Üniversitesi durağında inmelisiniz. Hacıosman-Yenikapı Metro hattında Gayrettepe durağında indikten sonra Zincirlikuyu köprüsüne geçip yine aynı yöntemi izleyebilirsiniz.

Anadolu tarafından ulaşmak için Metrobüs’ün yanında vapuru da tercih edebilirsiniz. Bunun için Üsküdar veya Kadıköy’den Beşiktaş’a kalkan vapurlara binerek, Beşiktaş Meydanı’nda inmeli daha sonra Zincirlikuyu tarafına giden otobüslere binerek Yıldız Üniversitesi durağında inmelisiniz. Aynı zamanda Beşiktaş Meydanı’ndan 15 dakikalık bir yürüyüş ile de yapıya ulaşabilirsiniz.

Yıldız Hamidiye Camii’ne aşağıda yer alan haritada işaretli konumu kullanarak da nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kaynakça:

islamansiklopedisi.org.tr/yildiz-camii

istanbulkulturturizm.gov.tr/yildiz-hamidiye-camii