İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri Hakkında Bilgi (Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri)

İstanbul Arkeoloji Müzesi çok önemli tarihi eserleri sahip olmasına rağmen göz önünde bulunan bir konumda olmadığından çok fazla bilinen bir yer değil. Çok yakınında bulunan Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi önünde giriş için kuyruklar oluşurken, bünyesinde en az onlar kadar değerli tarihi eserler barındırmasına rağmen ziyaretçisi oldukça az.

Asıl adı İstanbul Arkeoloji Müzeleri olan yapı topluluğu içerisinde bulunan üç farklı binada Arkeoloji, Çinili Köşk, Eski Şark Eserleri olmak üzere üç ayrı müze bulunuyor. Türkiye’de müze olarak tasarlanmış ilk yapı olan İstanbul Arkeolojisi Müzesi ana binası, dünyada kullanılan ilk on müze arasında bulunmakta.

Her biri sizi tarihin koridorlarında yolculuğa çıkaracak müze bölümlerinde Roma heykelleri, İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi, eski mısır eserleri ile mumya mezarları, Kadeş Anlaşması, çivi yazılı tabletler, Hammurabi Kanunu’nun bir kopyası, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çini eserler görülebilir.

Ayrıca müze içinde klasik müzik severler için belli dönemlerde klasik müzik konserleri yapılmakta. İnsana huzur veren güzel bir bahçeye de sahip olan müze, İstanbul’da görülmesi gereken yerlerden.

1-İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede
İstanbul Arkeoloji Müzesi İçi

Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras kalmış bir kurum olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, ülkemizdeki ilk müzecilik faaliyetlerini bünyesinde barındırıyor. Osmanlı’da müzeciliğin kurumsal olarak ortaya çıkması 1869 yılında Aya İrini Kilisesi’nde toplanan arkeolojik eserler ile kurulan Müze-i Hümayun, yani İmparatorluk Müzesi’nin kurulmasıyla gerçekleşmiş.

Türk Müzeciliğinin çağ atlaması ise 1881 yılında Osman Hamdi Bey’in müze müdürlüğüne atanması sonrası olmuş. Osmanlı coğrafyasının birçok noktasında önemli arkeolojik kazılar yapan Osman Hamdi Bey, Lübnan’da yaptığı kazılarda dünyaca ünlü İskender Lahdi gibi birçok eserler bulmuş. Yapılan kazılarda bulunan eserlerin İstanbul’daki müzeye getirilmesi sonrası mevcut bina yetersiz kalınca Osman Hamdi Bey’in isteği üzerine II. Abdülhamit tarafından bugünkü Arkeoloji Müzesi’nin ana binası inşa edilmiş.

Daha sonraları Eski Şark Eserleri ve Çinili Köşk müzelerinin de ilave edilmesi ile günümüzdeki İstanbul Arkeoloji Müzeleri meydana getirilmiş.

2-İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi binası içinde sergilenen eserlerin en değerlileri İskender, Ağlayan Kadınlar ve Tabnit lahitleridir. Bu lahitler Osman Hamdi Bey’in Lübnan’da Sidon Kral Nekropolü’nde gerçekleştirdiği kazı çalışmaları sonucunda bulunarak müzeye getirilmiş. Ancak lahitlerin bulunduğu bölüm uzun süredir restorasyon çalışmasında olduğundan bu eserler sergilenemiyor. Umarım siz bu yazıyı okuduğunuzda bu eserler sergilenmeye başlanmış olur.

Binanın ön cephesi ihtişamlı ve bir o kadar da güzel bir mimariye sahip. Bir tapınak izlenimi veren girişinde dört sütun üzerinde yer alan alınlık kısmında Asar-ı Atika Müzesi (Eski Eserler Müzesi) yazmakta. Yazının üzerinde yer alan tuğra ise binayı yaptıran Sultan II. Abdülhamid’e ait.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin binası 13 Haziran 1891 yılında ziyarete açılmış. Ziyarete açıldığı 13 Haziran günü ülkemizde Müzeciler günü olarak kutlanmakta. Arkeoloji Müzesi binasına 1903 ve 1907 yıllarında eklemeler yapılmış. 1969-1983 yılları arasında ise ek bina inşa edilmiş.

3-Çinili Köşk Müzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede
Çinili Köşk Müzesi (İstanbul Arkeoloji Müzesi)

Çinili Köşk Müzesi içinde 2000 civarında Türk İslam Çini sanatına ait eser yer almakta. Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti’nde iken 19. yüzyılda İstanbul’a getirilen çini mihrap ve Sultan III. Murad zamanında yaptırılan altın yaldızlı kalem işi süslemelerin bulunduğu Ab-ı Hayat Çeşmesi müzenin en önemli eserlerinden. 

Fatih Sultan Mehmet döneminde Topkapı Sarayı Suru içinde yaptırılan köşk, iç ve dış süslemelerinde kullanılan çinilerden ötürü Sırça Saray olarak da adlandırılmış. Çinili Köşk, Osmanlının İstanbul’da yaptığı eserler arasında Selçuklu mimari etkilerinin görüldüğü tek bina olma özelliğine sahip.

1880 yılında İmparatorluk Müzesi (Müze-i Humayun) tarafından arkeolojik ve İslami eserlerin sergilenmesi için kullanılan yapı, 1939 yılında Topkapı Sarayı’na bağlanmasıyla müze işlevini yitirmiş. 1981 yılında ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlanmasıyla tekrar müze olarak kullanılmaya başlanmış.

4-Eski Şark Eserleri Müzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede
Eski Şark Eserleri Müzesi (İstanbul Arkeoloji Müzesi)

Eski Şark Eserleri Müzesi içinde Mısır eserleri, mumya mezarları, Akad Kralı Naramsi’nin Steli, tarihte bilinen ilk barış anlaşması olan Kadeş Anlaşması, Hammurabi Kanunu’nun bir kopyası, Babil devletinin İştar Kapısı gibi eşsiz eserlerin yanında 75.000 adet çivi yazılı belgenin bulunduğu Tablet Arşivi bulunmakta. Mısır ve Arap Yarımadası’nın İslam öncesi dönemine ile Anadolu ve Mezopotamya’nın Yunan öncesi dönemine ait bu eserlerin çoğu 19. yüzyıl sonlarında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılarak İstanbul’a getirilmiş. 

Müze binası aslında ilk olarak 1883 yılında Osman Hamdi Bey tarafından Sanayi-i Nefise Mektebi yani Güzel Sanatlar Akademisi olarak yaptırılmış. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin temellerini oluşturan bu akademi Osmanlı’da açılmış ilk güzel sanatlar okulu. 1917 yılında akademinin başka bir yere taşınmasıyla yapı müze haline getirilmiş.

5-İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede
Haliç’e Çekilen Zincir Tablosu (İstanbul Arkeoloji Müzesi)

İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 20 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. Müzekart sahipleri ise bir yıl süresi içinde dilediği kadar ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müzekart’ın satıldığı noktalardan biri. Buradan 70 TL’ye alacağınız Müzekart+ ile Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra, yakınında bulunan Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Türk İslam Eserleri Müzesi’ni sıra beklemeden ücretsiz olarak girip ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bir yıl boyunca geçerli olduğu müzeleri yine ücretsiz ziyaret etmeniz mümkün.

18 yaşın üstü öğrenciler ile öğretmenler için müzekart fiyatı 30 TL’dir. 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, engelli vatandaşlardan ve refakatçilerinden, gazilerden, şehit yakınlarından müze ziyaretlerinde giriş ücreti alınmıyor. Basın kimlik kartı olanlar ile rehberler ve rehberlik görevi ile müzeye gelen öğretmenler de ücretsiz girişten faydalanıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri yaz ve kış dönemlerine göre değişmekte. Sabah saat 09.00’da açılan müze yaz sezonu olan 15 Nisan – 30 Ekim tarihleri arasında saat 18.45’de kapanırken, kış sezonu olan 30 Ekim-15 Nisan tarihleri arasında saat 16.45’de kapanıyor. Müze kompleksi Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık.

6-İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede
İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Tarihi Yarımada’nın bulunduğu Fatih ilçesinin Sultanahmet semtinde, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda bulunmakta.

Müzenin yakınında görülmesi gereken birçok tarihi eser yer almakta. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, III. Ahmet Çeşmesi, Alman Çeşmesi, antik Mısır Dikilitaş’ı ve Bizanslılar döneminde su deposu olarak kullanılan Yerebatan Sarnıcı yapıya yakın görülmesi gereken diğer tarihi yerlerdendir.

Müzenin bulunduğu yere toplu taşıma araçlarıyla ulaşmanın en kolay yolu Bağcılar-Kabataş Tramvay hattını kullanmak. Bu tramvay hattına binerek Gülhane durağında indikten sonra Gülhane Parkı girişinden 5 dakikalık bir yürüyüş ile müzenin bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından ulaşmak için Üsküdar veya Kadıköy’den Eminönü’ne kalkan vapurlara binip ardından tramvaya aktarma yapabilirsiniz. Ya da bunun yerine Marmaray ile Sirkeci durağına geldikten sonra yine tramvaya aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

Müzeye aşağıda yer alan haritada işaretli konumu kullanarak da nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kaynakça:

http://www.istanbularkeoloji.gov.tr/

Bir Yorum

  1. eda